Zapraszamy na szkolenie z aktywnego słuchania muzyki!

Mamy przyjemność zaprosić Państwa

na szkolenie z metody aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss,

które odbędzie się 17 i 18 lutego w godzinach 16.00-20.00.

Będą to dwa spotkania po 4 godziny, a odbycie kursu gwarantuje uzyskanie zaświadczenia o uczestnictwie.
Szkolenie przeprowadzi Piotr Kaja – nauczyciel dyplomowany, kompozytor, aranżer i muzyk. Absolwent Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego i studiów podyplomowych „Dziedzictwo Kulturowe” Instytutu Nauk Społecznych i Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego Filia w Cieszynie.

Koszt: 120 zł/os. W cenie materiały szkoleniowe.

Termin zapisów: do 12 lutego.
Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy przyjmujemy mailowo (odpowiadając na ten e-mail)                                                oraz telefonicznie: 504295132 w godz. 8 – 16 (pon – czw).

O co chodzi?

Batii Strauss pochodzi z Izraela, Polskę odwiedziła w 1997 roku. Pragnęła przybliżyć dzieciom muzykę klasyczną i po wielu latach poszukiwań znalazła na to skuteczny sposób. Stworzyła metodę aktywnego słuchania muzyki. Dzieci słuchają utworu i wykonują proste ruchy rytmiczne siedząc albo ruchy taneczne według wskazówek nauczyciela. W przypadku dzieci młodszych, są to proste ruchy, ilustrujące krótkie opowiadanie związane z każdym utworem muzycznym.
Metoda Batii Strauss daje dzieciom okazję uczestniczenia w projekcie muzycznym, przeniknięcia do jego struktury, a w konsekwencji radosny i rozumny odbiór dzieła. Dzieci odczuwają i przeżywają radość wspólnoty tworzenia, dostępną, jakby się mogło wydawać, tylko artystom. Metoda aktywnego słuchania muzyki pozwala na swobodną zamianę ról, jakie mogą pełnić dzieci w danym utworze muzycznym, raz występując w roli wykonawcy, a za chwilę wcielając się w dyrygenta. Dzięki tej metodzie, kształcą swoją wyobraźnię dźwiękową. A utwór, mimo wielokrotnego słuchania nie traci na atrakcyjności. Nauczyciele, którzy korzystają z tej metody, mają możliwość rozwijania aktywności twórczej – własnej i ucznia, nawet jeśli mają mniejsze doświadczenie muzyczne.
Słuchanie muzyki metodą Batii Strauss integruje różne formy aktywności: słuchanie, granie, tańczenie
i śpiewanie z elementami pantomimy, dramy i różnych form plastycznych. Pozwala w sposób niewerbalny odkryć różne aspekty dzieła muzycznego: jego formę, tempo i rytm oraz dynamikę i barwę oraz w stosunkowo krótkim czasie osiągnąć cel zamierzony przez nauczyciela.

 

Gorąco zapraszamy do udziału w warsztatach i poznania przyjaznej metody na spędzanie czasu z dzieckiem oraz wspólnej zabawy! 🙂

Z pozdrowieniami,
Zespół Fundacji Inkluzja